De hele maand mei is het Diversiteitsmaand en HOGENT kleurt op. Wandel je een gebouw binnen, dan word je aan de ingang begroet door de kleurrijke boodschap “Samen. Verschillend. Uniek. Respectvol.” En ook online kleuren Wallie (het intranet voor studenten), het HNET (het intranet voor personeel) en onze sociale media paars. Waarom? Omdat iedereen zichzelf mag zijn. Ook jij.
Vind jij het een evidentie dat je jezelf mag zijn? Super! Helaas is dat nog niet voor iedereen even evident. Daarom blijft het belangrijk om thema's rond diversiteit en inclusie bespreekbaar te maken en stappen vooruit te blijven zetten richting een maatschappij waar echt iedereen zichzelf kan zijn.
Waarom dan de maand mei? Op internationaal vlak staan er deze maand heel wat dagen in het teken van diversiteit:
Deze dag draait om het recht van mensen met een beperking om zelfstandig te leven en volwaardig deel uit te maken van de samenleving. Dat betekent ook zelf keuzes kunnen maken over je eigen leven, waar je woont, en om toegang te krijgen tot de nodige ondersteuning, begeleiding en hulpmiddelen voor gelijke kansen in onderwijs, werk, mobiliteit en publieke ruimte.
Op 9 mei 1950 werd met de “Schumanverklaring” de basis gelegd voor de Europese Unie van vandaag, met een nieuw tijdperk van vrede, integratie en samenwerking in heel Europa. Op Europadag vieren we de Europese waarden waar we voor staan en die we samen beschermen en versterken: menselijke waardigheid, vrijheid, democratie, gelijkheid, de rechtsstaat en de mensenrechten.
Deze dag werd in 1993 in het leven geroepen door de Verenigde Naties (VN) om het belang van gezinnen in onze samenleving te benadrukken en aandacht te vragen voor maatschappelijke, sociale en economische uitdagingen waarmee verschillende vormen van gezinnen kunnen te maken hebben: van eenoudergezinnen tot nieuw samengestelde gezinnen, gezinnen met (intergenerationele) mantelzorg en gezinnen met gekozen familie. In 2026 staat deze dag in het thema van kinderwelzijn.
Op 17 mei 1990 schrapte de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) homoseksualiteit officieel uit de lijst van geestesziekten. Op deze dag vragen we aandacht voor alle vormen van holebi- en transfobie, van verbaal en fysiek geweld tot discriminatie en micro-agressies, want zelfs goedbedoelde opmerkingen kunnen soms negatieve en stereotiepe beeldvorming in stand houden en mensen een slecht gevoel geven.
In 2001 nam UNESCO de Universele Verklaring van de Culturele Diversiteit aan. Een jaar later hebben de Verenigde Naties (VN) 21 mei uitgeroepen om de rijkdom van wereldculturen te vieren en in te zetten op interculturele dialoog voor vrede en duurzame ontwikkeling.
Activiteiten in mei.
HOGENT organiseert deze maand heel wat activiteiten rond het thema, zowel voor studenten als voor medewerkers:
- 5 mei: Voorstelling Wim Opbrouck ‘Ik ben de walvis’ →
- 7 mei: Teatime@bib: U!REKA
- 14 mei: Bloosdoos: durf te vragen →
- 17 mei: IDAHOT, draag paars uit solidariteit
- 18 mei: Vorming interculturele communicatie (gratis voor personeel) →
- 20 mei: KASKcinema: Onbemand →
- 21 mei: Creatieve workshop →
- 25 mei: KASKcinema: Bandes d'hystériques →
- 27 mei: KASKcinema: Saving Face →
Paars en progressieve regenboogvlaggen.
De regenboogvlag staat symbool voor diversiteit, gelijkwaardigheid en inclusie. Daarnaast heeft iedere kleur ook een eigen betekenis:
- rood = leven
- oranje = geneeskracht
- geel = zonlicht
- groen = natuur
- blauw = sereenheid
- paars = karakter
Door paars te dragen, toon je dus karakter en geef je het signaal dat iedereen zichzelf mag zijn.
Maar wie goed oplet, ziet aan HOGENT nog meer kleuren in de regenboogvlaggen.
De progressieve regenboogvlag heeft bovenop de regenboogkleuren nog een extra driehoek met elementen die extra aandacht vragen voor ondervertegenwoordigde groepen:
- bruin en zwart voor mensen met een donkere huidskleur
- wit, roze en blauw voor trans personen, mensen die zich niet (volledig) identificeren met het geslacht dat hen werd toegewezen bij hun geboorte
- geel met een paarse cirkel voor intersekse personen, mensen die zijn geboren met geslachtskenmerken (bv. chromosomen, hormonen of voortplantingsorganen) die niet volledig passen binnen de klassieke tweedeling van man of vrouw
De driehoek vormt een pijl naar rechts om de weg vooruit te tonen, en staat links ter herinnering van het feit dat we er nog niet zijn.
De regenboogvlag staat symbool voor diversiteit, gelijkwaardigheid en inclusie.
De progressieve versie heeft nog extra elementen die aandacht vragen voor ondervertegenwoordigde groepen.
Wat als je geen paars hebt?
Als je geen paars hebt of kan lenen, dan hoef je uiteraard niet speciaal nieuwe kleren te kopen. HOGENT deelt tijdens de Diversiteitsmaand ook polsbandjes uit met de slogan Samen. Verschillend. Uniek. Respectvol. (zie foto). Nog belangrijker dan paars dragen is om er mee voor te zorgen dat iedereen zich hier veilig, gerespecteerd en vertegenwoordigd voelt. Inclusie is een opdracht van ons allen. Check dus zeker het inclusiebeleid van HOGENT op hogent.be/inclusie en denk na wat jij kan doen vanuit jouw rol. Praat erover met andere HOGENTenaars en blijf kritisch.

Heb je vragen, bedenkingen of ideeën over inclusie? Mail dan naar de werkgroep Inclusie via inclusie@hogent.be.
Zit je met vragen over jezelf, vrienden of familie en heb je nood aan een goede babbel? Neem contact op voor een vrijblijvend vertrouwelijk gesprek met een medewerker van ons zorgteam. Kijk voor meer info op hogent.be/zorg of op Wallie, het intranet voor studenten .
Vond je deze pagina al de max? Check dan zeker ook deze eens.
Diversiteit en inclusie
HOGENT ziet diversiteit als een verrijking en wil een inclusieve hogeschool zijn waar iedereen zich thuis voelt.Voornaamwoorden
Met voornaamwoorden verwijzen we naar iemand: hij/hem/zijn (mannelijk), zij/haar/haar (vrouwelijk) of die/hen/hun (genderneutraal). Heel wat HOGENTenaars zetten hun voornaamwoorden mee in …
Grensoverschrijdend gedrag
Alle studenten en personeelsleden verdienen een veilige en zorgzame leer- en werkomgeving waar iedereen zich thuis kan voelen. Daarom hanteert HOGENT een nultolerantie op vlak …

Dit initiatief draagt bij tot:
SDG3 - Goede gezondheid en welzijn, SDG10 - Ongelijkheid verminderen
Meer weten over de duurzame ontwikkelingsdoelstellingen? Kijk op hogent.be/duurzaamheid.Publicatiedatum: 29/04/2026