Met het project Arts-Based Research onderzoeken we hoe performatief, op kunst gebaseerde onderzoeksmethoden kunnen inzetten om complexe maatschappelijke vraagstukken aan te pakken, zoals sociale ongelijkheid en uitsluiting.
Deze performatieve onderzoeksbenadering sluit nauw aan bij de kernwaarden en doelstellingen van het EQUALITY//ResearchCollective: bijzondere aandacht voor de ‘lived experiences’ van mensen in sociaal kwetsbare situaties en het ontwikkelen van participatieve benaderingen, waarbij co-creatie met deelnemers centraal staat om machtsverhoudingen in de samenleving te bevragen en te doorbreken.
Met dit project willen we enerzijds onze eigen onderzoeksgroep versterken door handvatten en expertise aan te reiken om met arts-based en performatieve methoden aan de slag te gaan. Anderzijds streven we naar duurzame impact op maatschappelijke structuren door bewustwording te vergroten en beleidsveranderingen te stimuleren. In twee actiegerichte, participatieve onderzoeksprojecten zetten we diverse op kunst gebaseerde methodologieën in om deze doelen concreet te realiseren. In een project met De Kiem wordt participatief actieonderzoek en Arts-Based-Research methoden toegepast om inzicht te krijgen in de rol van De Kiem in het herstelproces van cliënten en ex-cliënten, alsook in het doorbreken van stigma en uitsluiting binnen en buiten de hulpverleningscontext. Anderzijds doen we onderzoek naar 'de magie van het circus' bij het realiseren van inclusie.
De magie van het circus
Hoe kan circus bijdragen aan meer inclusie? In samenwerking met verschillende circusscholen en het Circuscentrum onderzochten we hoe circussen drempels kunnen verlagen en echt openstaan voor een divers publiek. Met behulp van creatieve, arts-based onderzoeksmethoden brachten we visies, praktijken en impact op jongeren en het brede publiek in kaart. Dit mondde uit in onder meer een charter voor een inclusieve circussector en nieuwe arts-based researchmethodieken.
- Inclusie is geen kers op de taart, het is de kersentaart zelf.
- Inclusie in de circussector: de blik van de buitenstaander
Op 4 en 5 december 2025 organiseert het Circuscentrum inspiratiedagen voor professionals in het brede circusveld die willen nadenken over hoe zij drempels in hun werking kunnen verlagen.
Daarnaast liepen we een impacttraject bij Circus Zonder Handen, het Brusselse circusatelier. Aan het begin van dat traject maakten we een video die hun verhaal en ambities in beeld brengt. Verder werkten we mee aan een beleidsplan dat werd ingediend bij de overheid voor de subsidiëring van 2026–2030, en aan een blauwdruk voor hun toekomstige werking. De laatste hand wordt momenteel gelegd aan een publieke versie van deze blauwdruk.
Arts-Based Research is een onderzoekswerf van het EQUALITY ResearchCollective.
Projectcoördinator HOGENT
Ilse Goethals
Copromotoren
Katrien De Munck en Jessica De Maeyer
Onderzoeksmedewerker
Katrien De Munck
Looptijd
1/1/2024 - 20/9/2026
Partners
De Kiem, het Circuscentrum, El Circo del Fuego, Circusplaneet en Circus Zonder Handen